SCT ESTER NOWA TECHNOLOGIA

Specjaliści z dziedziny chemii przemysłowej są tego świadomi: wprowadzenie w pełni syntetycznych olejów bazowych V grupy – estrów – do środków smarujących zwiększa ich funkcjonalność, spełniając najwyższe standardy jakości. Znacznie przewyższają one wszystkie znane tradycyjne oleje syntetyczne produkowane z wykorzystaniem olejów bazowych III (hydrokrakowanie) i IV grupy (PAO).

Zespół naukowców i inżynierów SCT postawił sobie ambitne zadanie: wykorzystać estry, które są obecnie szeroko stosowane w przemyśle lotniczym, w masowej produkcji środków smarujących do silników samochodowych. Dziś z dumą przedstawiamy Państwu naszą nową technologię: SCT ESTER.

Udało nam się opracować, syntetyzować i uruchomić własną produkcję olejów V grupy. Ponadto, udało nam się znaleźć sposób na zachowanie równowagi ekonomicznego wykorzystania technologii SCT ESTER, spełniającej najwyższe standardy ochrony silnika, a nawet przekraczającej standardowe wymagania większości producentów OEM.

Jakie są więc korzyści z zastosowania technologii SCT ESTER i co sprawia, że nasze oleje są wyjątkowe pod względem ochrony silnika?

GĘSTY, STABILNY FILM OLEJOWY

Cząsteczki SCT ESTER mają ujemny potencjał elektryczny. Ta cecha umożliwia przyciąganie cząsteczek estrów i, podobnie jak pod wpływem magnesu, przyleganie do dodatnio naładowanej powierzchni metalowej części silnika, tworząc gęstą ochronną warstwę oleju. Taka powłoka jest znacznie mniej podatna na rozerwanie przy dużych obciążeniach, pozostaje na powierzchniach silnika znacznie dłużej i nie spływa, co pozwala na znacznie łagodniejszy i bezpieczniejszy start silnika.

WŁAŚCIWOŚCI ANTYKOROZYJNE

Gęsty film olejowy naszych olejów również nie przepuszcza wilgoci i powietrza, zapobiegając utlenianiu i korozji metalowych części silnika.

NISKA LOTNOŚĆ

Ze względu na kompleksową strukturę i polaryzację molekuł estrowych, do wyparowania estrów potrzeba znacznie więcej ciepła i energii. W związku z tym, im mniej pary powstaje, tym mniejszy jest wzrost ciśnienia. Wszystko to wpływa na mniejszą lotność i wyższą temperaturę zapłonu.

DOSKONAŁE WŁAŚCIWOŚCI W EKSTREMALNYCH TEMPERATURACH

Wprowadzenie technologii SCT ESTER znacząco zwiększa wskaźnik lepkości w stosunku do poprzednich generacji olejów bazowych. Z jednej strony zapewnia to natychmiastowy i łatwy rozruch silnika dzięki doskonałej zdolności pompowania oleju nawet przez wąskie kanały w temperaturach do -45 °C. Z drugiej strony oleje tego rodzaju stale wytrzymują temperatury powyżej 200 °C bez wrzenia, spieniania i zmiany lepkości.

WŁAŚCIWOŚCI DETERGENTOWE I DYSPERGUJĄCE

Estry kwasów karboksylowych posiadają unikalną zdolność do całkowitego rozpuszczenia i stabilnego zachowania nowoczesnych dodatków w swojej strukturze, przewyższając wszystkie dotychczas znane grupy olejów bazowych, w tym polialfaolefiny. Innymi słowy, dodatki lepiej rozpuszczają się i integrują w środowisku molekularnym oleju, nie powodując złuszczania i równomiernie pracując na wszystkich powierzchniach trących. Dobrze rozproszone produkty spalania są całkowicie usuwane z silnika przez system filtracji, unikając tworzenia się osadów na powierzchni.

BIODEGRADOWALNOŚĆ I OCHRONA ŚRODOWISKA

W porównaniu z innymi olejami bazowymi, estry są znacznie bardziej przyjazne dla środowiska przy produkcji, ponieważ są pochodzenia roślinnego. I choć oleje na bazie estrów są odporne na utlenianie i wysokie temperatury, to są one zdolne do jeszcze szybszej biodegradacji w krótkich okresach czasu bez znaczącego negatywnego wpływu na środowisko. W gruncie są one prawie całkowicie rozkładane przez bakterie w ciągu miesiąca.

RENOWACJA USZCZELEK I MATERIAŁÓW USZCZELNIAJĄCYCH

Proces starzenia się części gumowych odbywa się po 100 000 km w każdym silniku, niezależnie od jego stanu. Prowadzi to do utraty szczelności i wycieku środków smarnych. Według statystyk, problem ten dotyczy do 50 % silników o przebiegu ponad 150 000 km. Cząsteczki estrowe łatwo wnikają w starzejącą się i wysuszoną warstwę wierzchnią gumy i przywracają jej dotychczasowe właściwości, znacznie wydłużając żywotność silnika.

Dzięki unikalnym właściwościom ochrony silnika przy ekstremalnych obciążeniach i stałych zmianach temperatury i ciśnienia oleje produkowane z wykorzystaniem estrów znajdują obecnie szerokie zastosowanie w lotnictwie, rakietoznawstwie i profesjonalnym sporcie motorowym. Chociaż estry są w stanie zapewnić maksymalne bezpieczeństwo silników samochodowych, stosunkowo wysoki koszt estrów hamuje ich szerokie zastosowanie w przemyśle motoryzacyjnym.
Ale nam się to udało!