Wywiad z Mateuszem Ferugą, zawodnikiem ekipy rajdowej Fanfaro.

Data:
Kategorie: Aktualności

Dzisiaj mamy dla Was coś specjalnego! – wywiad z Mateuszem Ferugą, zawodnikiem ekipy rajdowej Fanfaro. Skupimy się na temacie, który może wydawać się prosty, ale jest niezwykle istotny – wymiana oleju w samochodzie. Poznajmy profesjonalne spojrzenie Mateusza na to, dlaczego ten aspekt konserwacji jest tak ważny dla każdego kierowcy?

?(F) Cześć Mateusz, powiedz nam jako człowiek, który jest zawodowo związany z motorsportem, jak ważna dla Ciebie jest wymiana oleju?

?(M) Wymiana oleju silnikowego to podstawowy element konserwacji naszego samochodu. Z każdym przejechanym km olej zużywa się i staje się coraz mniej efektywny. Wiele osób uważa, że olej silnikowy wydaje się pełnić jedynie funkcję smarowania poszczególnych elementów silnika, ma jednak większy zakres zadań które są bardziej złożone.

?(F) Bardziej złożone? Mógłbyś to rozwinąć?

?(M) Oprócz redukowania tarcia, olej odpowiada również za utrzymywanie właściwej temperatury silnika, zapobiega wewnętrznej korozji oraz eliminuje niechciany osad w silniku.

?(F) Zatem jak podejść odpowiednio do tematu wymiany oleju? sugerować się marką, czy kosztem?

?(M)Wszystkie te elementy o których mówiłem, przekładają się na żywotność jednostki napędowej oraz wpływają na jej osiągi i zużycie paliwa. W związku z tym wybór odpowiedniego oleju silnikowego jak i systematyczna wymiana nie powinna być dokonywana w sposób przypadkowy czy zbyt oszczędny.

?(F) Jakbyś podsumował o czym należy pamiętać przy doborze odpowiedniego oleju dla naszego auta?

?(M) Należy pamiętać, że wybierając olej, należy dopasować go do danego silnika oraz sprawdzić normy jakie zaleca producent i brać pod uwagę tylko sprawdzone marki. Najlepsze oleje na rynku zawierają dodatki uszlachetniające jak w przypadku FANFARO ESTRY co często przekłada się na lepszą konserwację i pracę silnika. Myślę że w kilku zdaniach udało mi się wyjaśnić jak ważna jest wymiana oleju, dlatego my w naszym rajdowym Peugeocie 208 Rally4 olej wymieniamy po każdym rajdzie bez względu na ilość przejechanych km.