Wywiad z Mateuszem Ferugą, zawodnikiem ekipy rajdowej Fanfaro.

Data:
Kategorie: Aktualności

Dzisiaj mamy dla Was coś specjalnego! – wywiad z Mateuszem Ferugą, zawodnikiem ekipy rajdowej Fanfaro. Skupimy się na temacie, który może wydawać się prosty, ale jest niezwykle istotny – wymiana oleju w samochodzie. Poznajmy profesjonalne spojrzenie Mateusza na to, dlaczego ten aspekt konserwacji jest tak ważny dla każdego kierowcy😎

🔵(F) Cześć Mateusz, powiedz nam jako człowiek, który jest zawodowo związany z motorsportem, jak ważna dla Ciebie jest wymiana oleju?

🔴(M) Wymiana oleju silnikowego to podstawowy element konserwacji naszego samochodu. Z każdym przejechanym km olej zużywa się i staje się coraz mniej efektywny. Wiele osób uważa, że olej silnikowy wydaje się pełnić jedynie funkcję smarowania poszczególnych elementów silnika, ma jednak większy zakres zadań które są bardziej złożone.

🔵(F) Bardziej złożone? Mógłbyś to rozwinąć?

🔴(M) Oprócz redukowania tarcia, olej odpowiada również za utrzymywanie właściwej temperatury silnika, zapobiega wewnętrznej korozji oraz eliminuje niechciany osad w silniku.

🔵(F) Zatem jak podejść odpowiednio do tematu wymiany oleju? sugerować się marką, czy kosztem?

🔴(M)Wszystkie te elementy o których mówiłem, przekładają się na żywotność jednostki napędowej oraz wpływają na jej osiągi i zużycie paliwa. W związku z tym wybór odpowiedniego oleju silnikowego jak i systematyczna wymiana nie powinna być dokonywana w sposób przypadkowy czy zbyt oszczędny.

🔵(F) Jakbyś podsumował o czym należy pamiętać przy doborze odpowiedniego oleju dla naszego auta?

🔴(M) Należy pamiętać, że wybierając olej, należy dopasować go do danego silnika oraz sprawdzić normy jakie zaleca producent i brać pod uwagę tylko sprawdzone marki. Najlepsze oleje na rynku zawierają dodatki uszlachetniające jak w przypadku FANFARO ESTRY co często przekłada się na lepszą konserwację i pracę silnika. Myślę że w kilku zdaniach udało mi się wyjaśnić jak ważna jest wymiana oleju, dlatego my w naszym rajdowym Peugeocie 208 Rally4 olej wymieniamy po każdym rajdzie bez względu na ilość przejechanych km.